logo2.jpg  sam 0970 20130726 1582665499

W dniach 14-20.07.2013r. została przeprowadzona przez Fundację Wschód i Krajową Agencję Rozwoju Regionów Wiejskich w Mołdawii (ACSA) wspólna wizyta monitorująca realizację projektów 131/2013 i 132/2013.

W ramach realizowanych projektów przeprowadzono monitoring 27 inicjatyw w 20 wsiach Mołdawii. Zdecydowana większość inicjatyw dotyczących rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej jest realizowana zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem prac. Opóźniona jest jednak realizacja projektu 132/2013 dotyczącego budowy modelowych wiejskich oczyszczalni ścieków. Przyczyną opóźnień są: długie procesy projektowania oraz wymagania w zakresie dodatkowych badań prowadzonych przez ośrodki naukowo techniczne w Mołdawii pozwalające na wprowadzenie innowacyjnych technologii i nowych norm projektowych. W celu przyśpieszenia prac zostało zorganizowane spotkanie z Panem Gheorghe Salaru, Ministrem Ochrony Środowiska Mołdawii, wszystkich zainteresowanych stron (projektantów, władz samorządowych, przedstawicieli Krajowego Funduszu Ekologicznego oraz Fundacji Wschód) na którym przedyskutowano możliwości dokonania zmian w planach realizacji projektu 132/2013, pozwalających na terminowe zakończenie prac. Koordynator projektów odbył również spotkania w Kiszyniowie z przedstawicielami Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ), USAID i Austrian Development Agency w celu omówienia ewentualnej współpracy przy realizacji większych projektów budowy wiejskich oczyszczalni ścieków w Mołdawii.

{gallery}joomgallery/originals/lang_plprojekty_lang_lang_enprojects_lang_lang_ru_lang_4/programy_rozwojowe_14/modawia_12/wizyta_monitoringowa_14-20072013_33{/gallery}