3 20140401 1241708679

Podczas oficjalnej wizyty w Mołdawii 28.03.2014 roku Prezes Rady Ministrów RP Donald Tusk w towarzystwie Premiera Mołdawii Iurie Leanca zwiedził wystawę „Polskie wsparcie na rzecz rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości w Mołdawii". Dostojnych gości powitał i oprowadził po wystawie Prezes Fundacji Wschód, Mirosław Matreńczyk.

Podczas wystawy zaprezentowane zostały osiągnięcia w realizacji projektów rozwojowych współfinansowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w latach 2010-2013. Na poszczególnych tablicach zostały przedstawione wybrane inicjatywy realizowane na rzecz wsparcia przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy na terenach wiejskich Mołdawii. Wystawa ukazała sylwetki przedsiębiorców i rolników, którzy przy wsparciu polskiej pomocy wdrożyli innowacyjne, wysokodochodowe i modelowe inicjatywy stwarzające możliwość dalszego rozwoju mołdawskich regionów wiejskich. Na poszczególnych tablicach przedstawione zostały projekty promujące produkcję zdrowej żywności: uprawę warzyw w foliach ogrodniczych, wiejskie zakłady przetwórstwa mięsa i mleka, hodowlę bydła mięsnego Limousine, stworzenie ekologicznych, słonecznych suszarni owoców oraz budowę nowoczesnych chłodni do przechowywania warzyw i owoców. Dzięki realizacji projektów poprawiła się sytuacja ekonomiczna nie tylko przedsiębiorców i rolników, lecz również lokalnych społeczności. Projekty zostały wdrożone przez koalicję organizacji pozarządowych pod przewodnictwem Fundacji Wschód w 36 wsiach położonych w 17 rejonach Mołdawii. W 2014 roku ramach programu Polska Pomoc, Fundacja Wschód uczestniczy w realizacji kolejnych projektów rozwojowych w 24 wsiach w 13 regionach Mołdawii.