×

Błąd

JHtmlBehavior::mootools not found.
JHtmlBehavior::mootools not found.

sam 1819 20141203 1294305731

Polityka bezpieczeństwa, konsekwencje podpisania umowy stowarzyszeniowej i pogłębionej strefie wolnego handlu, a także tematyka reform gospodarczych i instytucjonalnych były w centrum uwagi obrad III Forum UE-Mołdawia. Konferencja odbyła się w dniach 19-20 czerwca 2014r. w Bielcach.

Manfred Grund, Deputowany niemieckiego Bundestagu, Przewodniczący Forum Niemiecko-Mołdawskiego w swoim wystąpieniu powitalnym mówił o umowie stowarzyszeniowej, która ma zostać podpisana 27 czerwca, stwierdzając, że "Mołdawia ma przed sobą europejską przyszłość".

Forum otworzył premier Mołdawii Iurie Leanca. Głównym tematem jego prezentacji była umowa stowarzyszeniowa i proces reform. Na początku swojego wystąpienia wspomniał, że Mołdawia jest na dobrej drodze, by stać się państwem, w którym wszyscy obywatele czują się dobrze. Premier Leanca poruszył również kwestię wewnętrznych problemów Mołdawii dotyczących jej konsolidacji, wspierania procesu reform w całym kraju, tworzenia solidnych fundamentów stabilizacji, z czego powinny skorzystać wszystkie regiony, również Transniestrze i Gaugazja.

Igor Corman, przewodniczący Parlamentu Mołdawii, powiedział na początku swojego przemówienia, że w każdą kolejną edycję Forum zaangażowanych jest coraz więcej osób i zainwestowano wiele czasu i wysiłku, aby przygotować się do podpisania umowy stowarzyszeniowej.

Podczas konferencji zorganizowano następujące panele dyskusyjne:
- Co dalej z europejską przyszłością Mołdawii?
- Korzyści z Umowy o Pogłębionej Strefie Wolnego Handlu (DCFTA): Co z tego mają obywatele?
- Relacje Mołdawia – EU: polityczne stowarzyszenie i perspektywy ruropejskie
- Widzialność europejskiej integracji: pomoc UE i projekty w Mołdawii
- Reformy wymiaru sprawiedliwości, zwalczanie korupcji i wzmacnianie transparentności
- Reformy rynkowe jako zachęta do inwestowania
- Strategia wdrażania porozumień z UE
- Rozwiązanie konfliktu naddniestrzańskiego a integracja europejska

W konferencji uczestniczyło około 150 uczestników z Mołdawii, Europy i krajów sąsiedztwa wschodniego, w tym wysocy rangą przedstawiciele rządowi, czołowi politycy, przedstawiciele biznesu, naukowcy I reprezentanci samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych. Fundację Wschód reprezentował Prezes Zarządu Mirosław Matreńczyk.

{gallery}joomgallery/originals/lang_plwydarzenia_lang_lang_enevents_lang_lang_ru_lang_3/iii_forum_ue-modawia_-_19-20062014_bielce_42{/gallery}