logo2  sam 037 20150217 1982789395

10 grudnia 2014 roku odbyło się uroczyste przekazanie do użytkowania biologicznej oczyszczalni ścieków we wsi Oniscani, rejon Calarasi w centralnej części Mołdawii.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Ambasador RP w Mołdawii Artur Michalski i wiceminister Środowiska Mołdawii Veaceslav Vladicescu, w obecności władz samorządowych, mass mediów i lokalnej społeczności. W uroczystości uczestniczył Prezes Fundacji Wschód Mirosław Matreńczyk.

W ramach projektu 71/2014 Fundacja Wschód zrealizowała budowę dwóch innowacyjnych modelowych wiejskich oczyszczalni ścieków: we wsi Oniscani, rejon Calarasi z filtrami gruntowo-roślinnymi oraz we wsi Olanesti (rejon Stefan-Voda) w technologii SBR. Projekt był współfinansowany z programu MSZ Polska Pomoc oraz z Krajowego Funduszu Ekologicznego Ministerstwa Środowiska Mołdawii.

Zdjęcia z budowy oczyszczalni
{gallery}joomgallery/originals/lang_plprojekty_lang_lang_enprojects_lang_lang_ru_lang_4/programy_rozwojowe_14/modawia_12/oczyszczalnia_oniscani_-_budowa_45{/gallery}

Zdjęcia z uroczystego otwarcia oczyszczalni
{gallery}joomgallery/originals/lang_plprojekty_lang_lang_enprojects_lang_lang_ru_lang_4/programy_rozwojowe_14/modawia_12/oczyszczalnia_oniscani_-_otwarcie_46{/gallery}