logo2IMG 5938 8

Projekt został przygotowany przez Fundację Wschód w partnerstwie z Centrum Rozwiązań Ekologicznych na Białorusi i zatwierdzony do realizacji w 3 rocznych modułach (etapach) w latach 2018-2020. Projekt zakłada wdrożenie proekologicznych, innowacyjnych technologii wykorzystania odpadów i surowców pochodzenia chemicznego i organicznego.

Cel projektu został zmieniony ze względu na to, że Fundacja Wschód otrzymała środki z MSZ na realizację tylko części złożonego wniosku projektowego. W związku z zaistniałą zmianą nowym celem projektu w 2018 roku było skuteczne wsparcie podstaw rozwoju 5 innowacyjnych proekologicznych zakładów usługowych.
W ramach realizacji projektu wsparcie inwestycyjne i w zakresie know-how otrzymało 5 lokalnych zakładów usługowych: innowacyjny zakład utylizacji rozpuszczalników, zakład wtórnego wykorzystania surowców polietylenowych, zakład produkcji domów ekologicznych, modelowy zakład produkcji drewna opałowego oraz zakład utylizacji opon. Projekt miał zakres ponadregionalny, był realizowany w 5 wsiach, w 4 rejonach Białorusi.

Planowane efekty w miejscach realizacji działań projektowych:
• poprawa sytuacji ekonomicznej beneficjentów i wzrost zatrudnienia w miejscach realizacji I modułu projektu,
• wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wykorzystania lokalnych zasobów do generowania dochodów z pomocą „zielonej ekonomii” w miejscach realizacji I modułu projektu,
• ochrona środowiska naturalnego dzięki wykorzystaniu lokalnych surowców wtórnych w produkcji i usługach

zostały w pełni osiągnięte.

Potwierdzają to następujące wskaźniki:
• 5 innowacyjnych zakładów usługowych wykorzystało zgodnie z budżetem środki programowe oraz transfer wiedzy podczas wizyty studyjnej w Polsce i warsztatów na Białorusi.
• Wysoka dochodowość wdrożonych rozwiązań w warunkach białoruskiej wsi. Produkcja i usługi generują rocznie łączny wzrost dochodów do 40.000 EUR przy sprzedaży 137.000 EUR.
• Nastąpiła poprawa sytuacji ekonomicznej i socjalnej w miejscach realizacji projektu dzięki stworzeniu 17 stałych miejsc pracy.
• Ochrona środowiska: 5 zakładów wdraża innowacyjne technologie przetwórstwa surowców wtórnych (w 2018 roku przetworzono ponad 370 ton agresywnych odpadów chemicznych i ok. 1800 m3 odnawialnych surowców organicznych).
• Centrum Rozwiązań Ekologicznych wykorzystuje innowacyjne zakłady do promocji rozwoju przedsiębiorczości i efektu multiplikacji (5 warsztatów, 70 konsultacji oraz 3 prezentacje w mass mediach).

1. Innowacyjny zakład utylizacji rozpuszczalników
{gallery}joomgallery/originals/lang_plprojekty_lang_lang_enprojects_lang_lang_ru_lang_4/programy_rozwojowe_14/modawia_12/12018m31_innowacyjny_zakad_utylizacji_rozpuszczalnikaw_96{/gallery}

2. Zakład wtórnego wykorzystanie surowców polietylenowych
{gallery}joomgallery/originals/lang_plprojekty_lang_lang_enprojects_lang_lang_ru_lang_4/programy_rozwojowe_14/modawia_12/12018m32_zakad_wtarnego_wykorzystanie_surowcaw_polietylenowych_97{/gallery}