×

Błąd

JHtmlBehavior::mootools not found.
JHtmlBehavior::mootools not found.

logo2 1 20191003 2012036306  2 20191003 2016828954

W dniu 23.09.2019 roku Ambasador RP w Mołdawii Bartłomiej Zdaniuk w towarzystwie lokalnych władz samorządowych dokonał uroczystej inauguracji działalności dwóch zakładów krawieckich we wsiach Ignăţei (rejon Rezina) i Scorţeni (region Teleneşti).

Celem projektu 46/2017/M3 jest „Rozwój usług rolniczych i pozarolniczych w Mołdawii”.

Projekt wspomaga dywersyfikację rynku pracy na obszarach wiejskich Mołdawii, został zaplanowany na lata 2017-2019 i podzielony na 3 roczne moduły (etapy) realizacji. W 2017 roku celem bezpośrednim było skuteczne wsparcie podstaw rozwojowych wiejskich zakładów usług rolniczych i pozarolniczych, w 2018 roku dalszej dynamicznej rozbudowy ich potencjału, a w 2019 roku osiągnięcie pełnych zdolności świadczenia usług i stabilnych warunków dalszego zrównoważonego rozwoju. Projekt uzyskał rekomendacje Ministerstwa Rolnictwa Mołdawii i jest zgodny z Narodową Strategią Rozwoju Mołdawii. Projekt składa się z czterech działań, które obejmują wizyty studyjne w Polsce, budowę i wyposażenie 10 lokalnych zakładów usług rolniczych, budowę i modernizację 4 wiejskich ośrodków usług pozarolniczych oraz warsztaty w Mołdawii na temat rozwoju usług rolniczych w regionach wiejskich. Projekt ma zakres ponadregionalny, jest realizowany w 14 wsiach położonych w 10 regionach Mołdawii.
W 2019 roku Fundacja Wschód przystąpiła do realizacji III modułu. W ramach realizacji projektu wsparcie inwestycyjne i w zakresie know-how otrzymało dziewięć lokalnych zakładów usług rolniczych: 3 chłodnie, 4 suszarnie, przetwórnia owoców, wytwórnia kasz, lokalna mieszalnia pasz oraz cztery wiejskie ośrodki usług pozarolniczych: stolarskich, krawieckich, sprzedaży produktów regionalnych i pensjonat.

W ramach realizacji projektu wykonane zostały prace związane z remontem i wyposażeniem pomieszczeń produkcyjnych i socjalnych w obu zakładach, zakupiono łącznie 49 profesjonalnych maszyn i urządzeń krawieckich oraz zorganizowano proces przyuczenia pracownic do obsługi nowego wyposażenia zakładów. Obecnie w zakładzie krawieckim we wsi Ignăţei pracuje 25 osób, a we wsi Scorţeni, kolejnych 15; beneficjentem projektu jest SRL "CHIVAMAX". Realizacja projektu pozwala na tworzenie miejsc pracy, ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnienia kobiet w rejonach o największej stopie bezrobocia w celu ograniczenia ogromnej emigracji zarobkowej.

{gallery}joomgallery/originals/lang_plprojekty_lang_lang_enprojects_lang_lang_ru_lang_4/programy_rozwojowe_14/modawia_12/uroczysta_inauguracja_dziaalnoci_dwach_zakadaw_krawieckich_we_wsiach_ignatei_i_scorteni__115{/gallery}