Numer projektu         53/2014
Tytuł projektu PL:  Alternatywne źródła energii i innowacyjne technologie energooszczędne w rozwoju mołdawskich wsi.
Tytuł projektu EN: Alternative energy sources and innovative energy-saving technologies in development of Moldavian villages
Kraj beneficjenta         Mołdawia
wieś Ghiliceni, rejon Teleneşti

Data rozpoczęcia projektu  01.01.2014
Data zakończenia projektu  31.12.2014
Wykonawca projektu PL Projekt wspólny Fundacji Wschód i Podlaskiej Stacji Przyrodniczej Narew
Wykonawca projektu EN The joint project of the East Foundation and the Podlaska Nature Station "NAREW"
Typ podmiotu: organizacja pozarządowa
Partner lokalny PL Krajowa Agencja Rozwoju Regionów Wiejskich w Mołdawii (ACSA)
Partner lokalny EN The National Agency for Rural Development in Moldova (ACSA)
Rodzaj współpracy: umowa partnerska

Kwota dotacji        746.280,00 PLN
Wartość projektu    1.066.680,00 PLN

Kontekst
Gospodarka Mołdawii jest praktycznie w całości uzależniona od importu surowców energetycznych, których stale rosnące ceny są ogromnym wyzwaniem w zakresie konkurencyjności gospodarki jak i finansowym obciążeniem społeczeństwa o najniższych dochodach w Europie. Wdrożenie innowacyjnych technologii energooszczędnych i wykorzystanie alternatywnych odnawialnych źródeł energii jest priorytetem Narodowej Strategii Rozwoju Mołdawii oraz Strategii Rozwoju Regionów. Alternatywne źródła energii są nowością w regionach wiejskich Mołdawii i praktycznie dotychczas nie były wykorzystywane. Chodzi głównie zasoby, których Mołdawia ma w nadmiarze: słońce, biomasa i energia wiatrowa. Biorąc pod uwagę potencjał: duże nasłonecznienie, dużą ilość odpadów rolnych, rosnącą hodowlę zwierząt, wzrastający areał niewykorzystywanych rolniczo żyznych gleb, stosunkowo proste możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii w regionach wiejskich są bardzo duże. Podniesienie efektywności energetycznej w regionach wiejskich może przyczynić się do wzrostu konkurencyjności produkcji rolnej, a jednocześnie stopniowo i systematycznie ograniczać zależność od importowanych źródeł energii, pozwalając gospodarce Mołdawii w znacznie bardziej racjonalny sposób wykorzystywać ograniczone zasoby dewizowe. Fundacja Wschód i Stacja Przyrodnicza Narew wdrażały w Mołdawii w latach 2011-2013 projekty, które były związane z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii oraz w ramach części działań promowały poprawę efektywności energetycznej. Projekt 53/2014 zakłada konsolidację tego typu inicjatyw w szerszym zakresie i w większej skali. Projekt jest realizowany w 19 wsiach w 10 rejonach Mołdawii.

Opis projektu
Projekt jest realizowany w okresie 1.03-31.12.2014 na terenie regionów wiejskich Mołdawii w 19 wsiach w 10 rejonach. Jest to projekt wspólny Fundacji Wschód i Podlaskiej Stacji Przyrodniczej Narew w partnerstwie z Krajową Agencją Rozwoju Regionów Wiejskich Mołdawii (ACSA). Projekt odpowiada na potrzeby regionów wiejskich Mołdawii (mieszkańców, przedsiębiorców, władz samorządowych) w zakresie poprawy efektywności energetycznej oraz zastosowania dostępnych źródeł alternatywnej energii. Realizacja projektu ma na celu popularyzację pilotażowych, modelowych rozwiązań w tym zakresie.
Celem projektu jest wdrożenie modelowych rozwiązań promujących wykorzystanie alternatywnych źródeł energii i innowacyjnych technologii energooszczędne w mołdawskich wsiach.
Beneficjentami projektu są:
3 wiejskie przedszkola (łącznie 392 dzieci) wykorzystujące kolektory słoneczne
2 wiejskie zakłady usługowe (suszarnie słoneczne),
1 warsztat produkcji i montażu paneli słonecznych (NGO)
Mieszkańcy 2 wsi korzystających z oświetlenia fotowoltaicznego (ok. 5000 mieszkańców)
Właściciele 2 foli ogrodniczych i 2 suszarni słonecznych warzyw i owoców korzystających z pieców na biomasę
3 zakłady usługowe korzystające z innowacyjnych suszarni warzyw i owoców z wykorzystaniem technologii mikrofal i obniżonych ciśnień
5 usługodawców producentów biomasy
3 fermy korzystających z urządzeń fotowoltaicznych i wiatrowych na fermach oddalonych od źródeł energii
Projekt służy realizacji priorytetów: Priorytet 6 - ochrona środowiska, Priorytet 7 - rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, Priorytet 9 - małe i średnie przedsiębiorstwa oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Rezultaty
Projekt zostanie zrealizowany w zakładanym terminie.
W ramach projektu zrealizowane zostały następujące działania projektowe, w ramach których osiągnięto zakładane rezultaty:

Działanie I. Wizyta studyjna w Polsce - przekazanie wiedzy i Polskich doświadczeń, głównie laureatów GREENEVO (programu wspierania innowacji Min. Ochrony Środowiska) wybranym beneficjentom projektu oraz przedstawicielom Krajowej Agencji Efektywności Energetycznej Mołdawii.

Działanie II. Wsparcie 8 modelowych inicjatyw wykorzystania energii odnawialnej w regionach wiejskich:
• Instalacja kolektorów słonecznych w 2 wiejskich przedszkolach
• Budowa 2 innowacyjnych wiejskich suszarni słonecznych
• Wyposażenie warsztatu produkcji i montażu paneli słonecznych
• Oświetlenie 2 wsi z wykorzystaniem urządzeń fotowoltaicznych

Działanie III. Wdrożenie 15 pilotażowych inicjatyw poprawy efektywności energetycznej wiejskiej przedsiębiorczości:
• Wspomaganie biomasą 2 folii ogrodniczych i 2 suszarni słonecznych
• Instalacja 3 innowacyjnych suszarni warzyw i owoców z wykorzystaniem technologii mikrofal i obniżonych ciśnień
• Produkcja biomasy w 5 gospodarstwach rolnych (zakup urządzeń do rozdrabniania drewna)
• Instalacja urządzeń fotowoltaicznych i wiatrowych na 3 fermach oddalonych od źródeł energii

Działanie IV. Warsztaty w zakresie wykorzystania alternatywnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej.
Przeprowadzono warsztaty poświęcone odnawialnym źródłom energii oraz ich wykorzystaniu w rolnictwie i w rozwoju regionów wiejskich. W warsztatach wzięli udział beneficjenci projektu, specjaliści z Ormaxu, konsultanci ACSA, przedstawiciele władz samorządowych (CALM) oraz Federacji Fermerskiej w Mołdawii.