×

Błąd

JHtmlBehavior::mootools not found.
JHtmlBehavior::mootools not found.

Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2010 r.

Głownym celem projektu było poprawienie jakości życia osób niepełnosprawnych i zapewnienie im aktywnego udziału w budowie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Kwota zrealizowanych wydatków z dotacji MSZ:                           242.050,38 PLN
Wysokość wkładu własnego oraz dofinansowanie z innych źródeł: 124.291,50 PLN

Zrealizowany projekt zakładał współpracę kilku organizacji w celu okazania wspólnej pomocy ludziom niepełnosprawnym: Fundacji WSCHÓD, Stowarzyszenia Sióstr Miłosierdzia, Stowarzyszenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane, Zakładu Pracy Chronionej "Mebel Hause". Połączenie wysiłków różnych organizacji miało na celu poprawienie jakości życia osób niepełnosprawnych i zapewnienie im aktywnego udziału w budowie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

W ramach zrealizowanego projektu, zgodnie z planem, osiągnięte zostały następujące rezultaty:

1. Wymiana doświadczeń pomiędzy organizacjami pracującymi na rzecz osób niepełnosprawnych w Polsce i na Białorusi

Podczas wizyt studyjnych przekazano doświadczenia w zakresie prowadzenia zakładu produkcji mebli kuchennych, zakładu wykonywania zabudów i drzwi meblowych, pracowni projektowej. Pokazano również przykład systemu dostaw i montażu bezpośrednio u klientów. W trakcie kolejnej wizyty przekazano wiedzę i doświadczenia dotyczące wyposażenia i pracy studia nagrań dźwiękowych, natomiast ostatnia wizyta studyjna miała na celu przedstawienie sposobu pracy organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

2. Unowocześnienie zakładu pracy chronionej

Zakład pracy chronionej został całkowicie zmodernizowany. Przekształcony z małej manufaktury (działającej w pomieszczeniu niewiele większym od garażu, bardzo prymitywnie wyposażonej i produkującej dość proste meble) w średniej wielkości, nowocześnie wyposażony, dobrze zarządzany zakład pracy chronionej zatrudniający osoby niepełnosprawne. Powstało szereg pracowni, które pozwalają na pełny cykl produkcji mebli na indywidualne zamówienia (od projektu do montażu u klienta). Realizacja projektu wpłynęła również na bezpośrednio na wzrost konkurencyjności produkcji oraz zwiększenie ogólnej stabilności finansowej zakładu pracy chronionej.

3. Stworzenie centrum komunikacji społecznej dla osób niepełnosprawnych

W wyniku realizacji tej części projektu powstało centrum komunikacji społecznej dla osób niepełnosprawnych obejmujące swym działaniem pomoc socjalną oraz rozwój kulturalny: teatr i studio nagrań dla osób niepełnosprawnych. Stworzenie centrum komunikacji społecznej umożliwiło osobom niepełnosprawnym korzystanie z zajęć rehabilitacji, szkoleń medycznych i zawodowych, szerszego dostępu do informacji, etc. Pozytywnie wpływa na podniesienie aktywności samych niepełnosprawnych w sferze kulturalnej, medialnej, stwarza możliwości dalszego ich rozwoju kulturalnego i artystycznego, współpracy z ludźmi kultury, artystami i wreszcie umożliwia prezentację własnych osiągnięć i dokonań szerszemu gronu odbiorców.

Spodziewane rezultaty długofalowe:
Działalność zakładu pracy chronionej oraz centrum komunikacji społecznej w istotny sposób wpłynęła na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. Wspólnie zrealizowany projekt pozwolił również organizacjom pozarządowym (szczególnie pracujących z osobami niepełnosprawnymi) poprawić jakość i zakres swojej pracy. Było to pozytywne doświadczenie, które może w przyszłości wpłynąć na szerszą współpracę w ramach białoruskiego sektora pozarządowego.

{gallery}joomgallery/originals/lang_plprojekty_lang_lang_enprojects_lang_lang_ru_lang_4/programy_rozwojowe_14/biaoru_11/job_creation_for_disabled_minsk_167_2010_29{/gallery}