Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2010 r.

Celem projekt było zwiększenie skupu i przetwórstwa mleka i zakładał wsparcie lokalnego zakładu mleczarskiego "Bravi-Lacta", obsługującego spółdzielnie mleczarskie regionów Orhei i Rezina, skupiające ponad 1000 rolników - producentów mleka.

Kwota zrealizowanych wydatków z dotacji MSZ: 242.742,74 PLN
Wysokość wkładu własnego oraz dofinansowanie z innych źródeł: 128.433,36 PLN

Zrealizowane zadanie było pierwszym pilotażowym projektem opracowanym i wdrożonym w ramach zrównoważonego programu rozwoju regionu wiejskiego w Braviceni, wypracowywanego wspólnie przez lokalne władze samorządowe i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Terenów Wiejskich „Viata Satului" przy aktywnym wsparciu Fundacji WSCHÓD.

Projekt odpowiadał na problem nadmiernej podaży mleka w miesiącach wiosenno – letnich (co wiązało się z okresowym ograniczeniem skupu i w konsekwencji obniżaniem dochodów rolników) i problem dużego niedoboru w okresie jesienno-zimowym (co wpływało na ograniczenia produkcji i powodowało problemy związane z wypełnieniem zobowiązań wobec odbiorców handlowych).

Realizacja projektu polegała na remoncie i adaptacji części budynku istniejącego zakładu mleczarskiego w Braviceni na zamrażalnię, co umożliwiło maksymalny skup mleka w okresie letnim, przygotowanie i zamrożenie półproduktu i wykorzystanie go w okresie zimowych niedoborów. Realizacja projektu dała rolnikom możliwość sprzedaży w miesiącach letnich praktycznie całej produkcji mleka co pozwoliło na znaczny wzrost ich dochodów w okresie letnim, a dla zakładu mleczarskiego umożliwiło utrzymanie ciągłości produkcji i dostaw do odbiorców handlowych wyprodukowanego towaru w okresie jesienno-zimowym. Zakup dodatkowych urządzeń pozwolił na zwiększenie sprzedaży mleka, śmietany, masła oraz wejście na lokalny rynek z serami topionymi..

W ramach zrealizowanego przedsięwzięcia zgodnie z założeniami osiągnięte zostały następujące bezpośrednie rezultaty:

• Przekazanie polskich doświadczeń w zakresie standardów i wymagań unijnych w zakresie przetwórstwa mleka.
  • Utworzenie chłodni – zamrażalni w zakładzie mleczarskim w Bravicenach.
  • Wyposażenie zakładu mleczarskiego w schładzalniki mleczarskie, urządzenia do pakowania masła, śmietany i mleka oraz produkcji sera topionego.
  • Organizacja systemu sprzedaży do detalicznych odbiorców handlowych.
  • Przeszkolenie pracowników zakładu mleczarskiego w zakresie obsługi nowych maszyn i urządzeń.

{gallery}joomgallery/originals/lang_plprojekty_lang_lang_enprojects_lang_lang_ru_lang_4/programy_rozwojowe_14/modawia_12/milk_processing_braviceni_168_2010_30{/gallery}