Migracja (w tym zwalczanie handlu ludźmi i sprawy przemocy domowej) została wybrana przez członków Fundacji Wschód jako drugi priorytet tematyczny dla działalności regionalnej. Już w 2010 -2011 została opracowana i zatwierdzona pierwsza koncepcja współpracy regionalnej, i rozpoczęto pierwsze projekty pilotażowe. Fundacja Wschód zebrała wszystkie potencjalnie zainteresowane strony w regionie w celu omówienia możliwości usystematyzowania sposobów przyszłej współpracy oraz opracowania wspólnego planu strategicznego.
Warsztaty w dziedzinie pomocy dla ofiar nielegalnej migracji zarobkowej miała miejsce 3-4 października 2012, Moskwa. Zostały zorganizowane przez  Departament Stosunków Zewnętrznych Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego wraz z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji, przy wsparciu finansowym Fundacji Wschód.
Uczestnikami było 25 przedstawicieli organizacji pozarządowych specjalizujących się w dziedzinie migracji z Armenii, Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i Rosji.