Jednym z priorytetowych sektorów działalności Fundacji Wschód jest współpraca sieciowa i budowa potencjału. Program budowy potencjału w obszarze fundraiaisngu jest ważnym elementem, który może przyczynić się do przyszłego zrównoważonego rozwoju regionalnych organizacji partnerskich. Projekt ten koncentruje się na kilku interaktywnych szkoleniach dla organizacji partnerskich Fundacji Wschód, aby mogły one uaktualnić swoją wiedzę i umiejętności w obszarze pozyskiwania funduszy z większych organizacji, takich jak UE, ONZ itp.
Warsztaty odbyły się 27-28 listopada 2012 w Holy Etchmiadzin dzięki wspólnym działaniom i ścisłej współpracy ART, UNFPA, Fundacji Wschód i Akademii Teologicznej Gevorgyan. Na warsztatach przewidziano możliwość przedyskutowania obecnego rozwoju w pracy diakonijnej, prowadzonej przez różne kościoły, omówienia podejścia do sfery edukacyjnej w diakonii oraz wymiany najlepszych praktyk i wyzwań w fundraisingu prowadzonym przez FBO w celu zapewnienia realizacji projektów.
Było obecnych 40 uczestników reprezentujących organizacje pozarządowe, międzynarodowe oraz instytucje społeczeństwa obywatelskiego i środowiska akademickie z Armenii, Białorusi, Rosji, Kirgistanu.