1. pl
  2. en

O nas

Głównym celem Fundacji jest wspieranie działań na rzecz współpracy międzynarodowej w działalności rozwojowej, zapobiegania wykluczeniu społecznemu, podnoszenia świadomości i wiedzy obywatelskiej, postaw przedsiębiorczości oraz zbliżenia narodów i państw Europy Środkowej, Wschodniej i Kaukazu. Cele te są wypełniane m.in. poprzez realizację programów pomocy zagranicznej dla rozwoju, współpracę międzynarodową na rzecz rozwoju demokracji, rynku, edukacji, nauki, kultury, wymiany informacji, ochrony środowiska i zdrowia, pomocy społecznej i humanitarnej, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowej, Wschodniej i Kaukazu; działania służące wyrównywaniu szans grup słabszych lub zagrożonych społecznym wykluczeniem; wspieranie i organizowanie kursów, szkoleń, seminariów, warsztatów tematycznych; organizowanie i prowadzenie doradztwa i konsultacji w ramach pomocy rozwojowej i stabilnego rozwoju organizacji partnerskich itp.Fundacja "Wschód" została powołana w kwietniu 2009 r. działalność operacyjną rozpoczęła w styczniu 2010 roku, realizując projekty rozwojowe, edukacyjne i pomocy humanitarnej.

W latach 2010-2023 Fundacja Wschód zrealizowała w Mołdawii 18 projektów rozwojowych (w ponad 100 wsiach w 30 regionach) finansowanych z programu Polska pomoc. W latach 2011-2016 Fundacja wdrożyła wieloletni program zrównoważonego rozwoju wsi Braviceni w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, infrastruktury wiejskiej, pomocy socjalnej i wsparcia lokalnej kultury. Doświadczenia realizacji tego programu zostały wykorzystane przez Ministerstwo Rolnictwa do przygotowania założeń Unijnego programu wsparcia rolnictwa w Mołdawii ENPARD na lata 2014-2020. W latach 2011-2019 udało się stworzyć kilkanaście modelowych zakładów usług rolniczych, których działalność miała nie tylko istotny wpływ lokalny, ale również ogólnokrajowy. Np. dzięki popularyzacji innowacyjnej metody zamrażania masy serowej udało się całkowicie wyeliminować sezonowe ograniczenia skupu mleka w całym kraju. Popularyzacja różnego rodzaju suszarni owoców ograniczyła straty surowców i pozwoliła na dynamiczny rozwój kolejnej niszy eksportowej. W Mołdawii praktycznie nie było nowoczesnych usług chłodniczych. W ostatnich latach w ramach projektów powstało kilka nowoczesnych chłodni i sortowni owoców, co miało wpływ nie tylko na poprawę opłacalności upraw, ale przy wsparciu sytemu subsydiów Ministerstwa Rolnictwa przyczyniło się do szybkiej multiplikacji (korzystają na tym również polskie firmy wykonujące tego typu obiekty i eksportujące wyposażenie). W 2023r. Fundacja Wschód zakończyła realizację ostatniego etapu projektu "Wsparcie kompleksowego rozwoju pszczelarstwa w Mołdawii", który zakładał rozwój sektora produkcji, przetwórstwa i sprzedaży (w kraju i na eksport) miodu. Pomimo trudności związanych z COVID19 i wojną w sąsiedniej Ukrainie powstały duże nowoczesne centra przetwórstwa i sprzedaży miodu, szkolenia i doradztwa oraz zaopatrzenia pszczelarzy. 

Zespół

Mirosław Matreńczyk

Koordynator projektów

Ponad 30 lat doświadczenia w organizacjach pozarządowych i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. W latach 2008-2022 bezpośredni udział w realizacji 23 projektów rozwojowych w ramach programu MSZ Polska pomoc. Lata 1991-2009: Koordynacja pomocy rozwojowej, socjalnej oraz wspomaganie rozwoju organizacyjnego partnerów w krajach Europy Wschodniej, Południowej, Kaukazu i Azji Centralnej. Wsparcie w tworzeniu pomocowych organizacji pozarządowych w krajach Europy Południowej (Rumunia, Bułgaria, Albania), Wschodniej (Rosja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia), na Kaukazie (Gruzja, Armenia) oraz Azji Centralnej (Kazachstan, Kirgizja, Turkmenistan, Afganistan) w okresie transformacji ustrojowej. Od 2009 Prezes Zarządu Fundacji Wschód. Od 1990 r. Wiceprezes Zarządu sp. z o.o ORTHDRUK.
Ukończone kursy z zakresu rozwoju organizacyjnego i zarządzania projektami (prowadzone przez renomowane ośrodki w W. -Brytanii - Cambridge i Londyn, Szwajcarii - Genewa, RFN i Holandii).

Grażyna Nazaruk

Asystent koordynatora projektów

Ponad 25 lat doświadczenia w organizacjach pozarządowych i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Uczestniczyła w realizacji projektów rozwojowych w 10 krajach Europy Wschodniej i Azji Centralnej, a w latach 2011-2022 w 17 projektach rozwojowych w ramach programu Polska pomoc.

Bogusława Nazaruk

Obsługa księgowa projektów

Biuro Finansowo-Księgowe Logistikon: 18-letnie doświadczenie w obsłudze firm komercyjnych i organizacji pozarządowych (doświadczenie w rozliczaniu 17 projektów rozwojowych Polska pomoc). Zakres zadań: prowadzenie bieżącej dokumentacji finansowej projektu oraz przygotowanie końcowego raportu finansowego zgodnie z zasadami rachunkowości w Polsce i wymaganiami DWR/MSZ.